FUSHATA 2012
DITA 6
AKTIVITETI
DITA 5 // NENTER 29, 2012
Drejtesia tranzicionale
NENTOR 30, 2012
Trafikimi i qenieve njerezore
Elementi thelbėsor i trafikimit tė qenieve njerėzore (TQNJ) ėshtė shfrytėzimi i njerėzve nė kushte qė arrijnė pikėn e skllavėrisė. Trafikimi konsiderohet si njė formė moderne e skllavėrisė, shkelje e rėndė e tė drejtave tė njeriut, lirive themelore dhe dinjitetit njerėzor dhe shpeshherė paraqet njė formė tė dhunės ndaj grave.

Pėrkufizimi
"Trafikimi i personave do tė thotė rekrutimi, transportimi, transferimi, fshehja, ose pranimi i personave me anė tė kėrcėnimit ose pėrdorimit tė forcės (...), me qėllim tė shfrytėzimit." Ai pėrfshin 3 elemente:
  • 1) rekrutimin, transportimin dhe transferimin duke pėrdorur
  • 2) mjete detyruese pėr tė marrė pėlqimin e viktimave pėr
  • 3) shfrytėzim seksual, punė tė detyruar, kėrkim tė lėmoshės ose shėrbime tė ngjashme me skllavėrinė, robėri apo mėnjanim tė organeve.
Nė Kosovė, trafikimi me qenie njerėzore ėshtė vepėr penale qė sanksionohet me nenin 139 tė Kodit tė Pėrkohshėm Penal tė Kosovės dhe dėnimi qė parashihet shkon deri nė 20 vjet burgim.

Kush mund tė jetė viktimė e trafikimit?

Ēdokush mund tė jetė viktimė e trafikimit tė qenieve njerėzore: burrat, gratė dhe fėmijėt. Ata mund tė jenė banorė tė Kosovės, por edhe shtetas tė huaj. Nė Kosovė, shumica e viktimave janė gra, vajza tė reja dhe fėmijė. Megjithatė, ka pasur edhe disa raste tė trafikimit tė meshkujve tė rinj dhe djemve. Ndėrmjet janarit dhe gushtit tė vitit 2012, Policia e Kosovės ka identifikuar 56 viktima tė trafikimit, prej tė cilėve 30 ishin shtetas kosovarė, 24 nga Moldavia, 1 nga Shqipėria dhe 1 nga Sllovakia. Nėntė prej tyre kanė qenė tė moshės mes 14 dhe 17 vjeē dhe 18 mes tė moshės mes 18 dhe 22 vjeē.

Ku dhe si tė kėrkohet ndihma?

Linja e ndihmės kundėr trafikimit dhe dhunės nė familje vepron nė kuadėr tė Zyrės pėr Mbrojtje dhe Ndihmė Viktimave/Zyra e Prokurorit dhe ėshtė nė dispozicion falas nė numrin vijues: 0800 11112. Linja punon nga e hėna deri tė premten nga ora 08:00 deri nė orėn 22:00. Tė gjitha thirrjet janė falas, anonime dhe mbahen tė fshehta.

Policia e Kosovės ka sektorė tė specializuara tė kundėr-trafikimit nė nivel lokal nė tėrė Kosovėn. Ata punojnė nė aspektet parandaluese tė kėtij krimi, nė aktivitetet hetimore kundėr-trafikimit, nė mbrojtjen e viktimave tė trafikimit si dhe arrestimin e kryesve.

Zyrtarėt nga Zyra pėr Mbrojtje dhe Ndihmė Viktimave tė Kosovės emėrohen nė mėnyrė specifike pėr tė mbrojtur interesat e viktimės dhe pėr t’i siguruar atij/asaj mbėshtetje dhe ndihmė ligjore. Ata veprojnė nė gjithė Kosovėn. Qendrat pėr Punė Sociale kanė punėtorė socialė nė tė gjitha komunat e Kosovės, qė ofrojnė njė sėrė shėrbimesh pėr viktimat e trafikimit, tė cilėt pėrndryshe nuk do tė ishin nė gjendje qė tė siguronin shėrbime tė tilla. Nė Kosovė janė tri strehimore, tė cilat kanė kapacitete pėr tė akomoduar ekskluzivisht viktimat e trafikimit, ndėrsa pesė strehimore tė tjera janė nė dispozicion pėr viktimat e dhunės nė familje dhe janė tė vendosura nė pesė rajonet kryesore tė Kosovės dhe edhe ato mund tė akomodojnė viktimat e trafikimit me rrezikshmėri tė ulėt.

ME SHUME NE: http://kosovotwopointzero.com/blog/njerezit/how-machismo-and-patriarchy-pave-the-way-to-gender-based-violence-30-11-2012
comments powered by Disqus
DITA 7 // DHJETOR 1, 2012
Siguria ekonomike e grave
DITA 8 // DHJETOR 2, 2012
Martesat e hershme dhe dhuna
DITA 9 // DHJETOR 3, 2012
Dhuna ndaj grupeve minoritare