FUSHATA 2012
DITA 2
AKTIVITETI
DITA 1 // NENTER 25, 2012
Grate, paqja dhe siguria
NENTOR 26, 2012
Rezoluta 1324 e KS te OKB-se per Grate, Paqen dhe Sigurine
Kosova aktualisht ėshtė duke e hartuar njė Plan tė Veprimit pėr zbatimin e Rezolutės 1325 qė do t'i dorėzohet Qeverisė pėr miratim nė fund tė vitit.

Elemente tė Rezolutės 1325 janė tė pėrfshira edhe nė institucione dhe ligje tė tjera, sikurse qė janė mekanizmat gjinorė nė Policinė e Kosovės dhe Forcėn e Sigurisė, Ligji pėr Barazinė Gjinore, kuota e zgjedhjeve, strategjia kundėr trafikimit dhe Ligji pėr mbrojtje nga dhuna nė familje.
Nė vitin 2000, Kėshilli i Sigurimit i Organizatės sė Kombeve tė Bashkuara ka miratuar Rezolutėn 1325, duke njohur faktin qė lufta ka ndikim tjetėr te gratė dhe burrat, dhe duke njohur rolin e rėndėsishėm qė kanė gratė dhe vajzat si nė parandalimin e konfliktit ashtu edhe nė arritjen e paqes sė qėndrueshme pas pėrfundimit tė konfliktit. Kjo ka qenė hera e parė qė ėshtė krijuar njė lidhje e drejtpėrdrejtė nė mes tė drejtave tė grave dhe tė sigurisė, duke pranuar se nuk mund tė kemi paqe tė qėndrueshme, kur gratė dhe vajzat ndihen tė pasigurta dhe janė tė diskriminuara duke mos u ofruar atyre mundėsinė pėr tė kontribuar nė tė ardhmen e tyre ekonomike, shoqėrore, politike dhe kulturore.

Kėshilli i Sigurimit ka miratuar katėr rezoluta tė tjera pėr gratė, paqen dhe sigurinė (RKSOKB 1820, 1888, 1889 dhe 1960) tė cilat pėrqendrohen nė pėrmirėsimin e mbrojtjes kundėr dhunės seksuale nė konflikte dhe nė sigurimin e pėrgjegjshmėrisė duke i sjellė kryesit e krimeve para drejtėsisė dhe duke i dhėnė fund mosndėshkimit.

Ēfarė domethėnie ka Rezoluta 1325?

Rezoluta kėrkon nga qeveritė rritjen e numrit tė grave nė tė gjitha pozitat vendim-marrėse, duke pėrfshirė nė qeveri dhe nė institucionet e sigurisė, sikurse qė janė policia dhe ushtria, por edhe pėrfshirjen e grave dhe perspektivės gjinore nė tė gjitha nismat e ndėrtimit tė paqes. Pėrveē pjesėmarrjes, ajo bėn thirrje pėr parandalimin dhe mbrojtjen nga dhuna nė baza gjinore dhe kėrkon nga qeveritė qė tė trajnojnė njerėzit pėr rėndėsinė e ēėshtjeve gjinore e tė sigurisė dhe pėr t’i rritur burimet qė ato i zotojnė pėr ēėshtjet e barazisė gjinore.

Pse ėshtė kaq e rėndėsishme Rezoluta 1325?

Rezoluta 1325 ligjėrisht ėshtė e detyrueshme, qė nėnkupton se tė gjitha shtetet anėtare tė OKB-sė duhet t’i kushtojnė vėmendje pozitės sė nėnshtruar tė grave, si nė kohėrat e luftės ashtu edhe ato tė paqes.

Kjo ėshtė njė rezolutė e fuqishme, sepse lidh tė drejtat e grave dhe sigurinė. Shqetėsimet kryesore pėr gratė, si dhuna seksuale dhe gjinore, pėrjashtimi nga nivelet vendim-marrėse nė shoqėri, qasja nė ligj-bėrje dhe pjesėmarrja nė proceset e paqes janė adresuar nė rezolutė. Zbatimi i Rezolutės do tė thotė se gratė kanė mundėsinė qė tė sigurojnė qė zėri i tyre tė dėgjohet dhe tė ngrisin zėrin nė emėr tė grave dhe vajzave nė pėrgjithėsi. Gratė shpesh shėrbejnė si ura ndėrmjet ndasive tė krijuara nė komunitete nė baza racore, fetare, politike dhe etnike. Gjithashtu, kur fuqizohen pėr tė ndikuar nė tė ardhmen e tyre, ato janė frymėzim dhe shembuj pėr brezat e ardhshėm, si pėr vajzat ashtu edhe pėr djemtė.
Perspektivat, nevojat dhe shqetėsimet e grave jo vetėm qė ndikojnė nė ligje dhe politika pėr tė mirėn e grave dhe vajzave, por edhe ndihmojnė nė arritjen e paqes dhe sigurisė gjithėpėrfshirėse pėr komunitetet dhe tė gjithė shoqėrinė.

Ka ende punė pėr tė bėrė!

Nė 25 vitet e fundit, vetėm 1 nė 40 nėnshkrime tė traktateve tė paqes ka qenė nėnshkrim i gruas. Nė mes tė viteve 1990 dhe 2010 vetėm 92 nga 585 marrėveshje pėr paqe kanė pėrmendur gratė, dhe vetėm 12 prej tyre kanė pėrmendur nevojat e grave nė rehabilitim dhe rindėrtim.

Ėshtė e drejtė e ēdo gruaje pėr tė bėrė zgjedhjet pėr jetėn e saj dhe pėr tė ndihmuar nė bėrjen e zgjedhjeve pėr tė ardhmen e vendit tė saj. Edhe burrat edhe gratė, edhe djemtė edhe vajzat duhet tė punojmė sė bashku pėr tė shkaktuar ndryshim! Bėhu pjesė e kėtij Ndryshimi!

ME SHUME Nė: http://www.kosovotwopointzero.com/blog/politics/the-power-of-women-in-power-26-11-2012
comments powered by Disqus
DITA 3 // NENTOR 27, 2012
Gender based violence
DITA 4 // NENTOR 28, 2012
Dhuna seksuale gjate konfliktit
DITA 5 // NENTOR 29, 2012
Drejtesia tranzicionale